Stále se zhoršující situace ohledně války v Iráku, Afghánistánu a nově Pákistánu je nyní záležitostí nové administrativy, nelze nadále sypat popel na hlavu G.W. Bushe . Počet útoků amerických bezpilotních letounů od nástupu Baracka Obamy do funkce se zdvojnásobil, a nimi se zvýšil i počet civilních obětí. Tyto nálety mají podle Washingtonu eliminovat aktivity teroristických skupin na pomezí Afghánistánu a Pákistánu, především zmýtizované Al-Kajdy. Podle údajů pákistánské vlády si bezpilotní nálety v průběhu února a března vyžádaly kolem pěti set civilních obětí, zatímco o život přišlo pouze devět předáků Al-Kajdy. Pravidelné bombardování přinutilo tisíce Pákistánců opustit příhraniční oblasti s Afghánistánem a utéct hlouběji do země.
Pondělní bombardování afghánské provincie Farah americkými vzdušnými silami připravilo o život dle odhadů možná až dvě stě lidí. Červený kříž potvrdil tucty zabitých, včetně mnoha žen a dětí. Šéfka americké diplomacie Clintonová tuto tragédii okomentovala: „Chtěla bych vyjádřit osobní lítost a soucit naší administrativy nad ztrátou nevinných afghánských životů … Ale jakákoliv ztráta života, nevinného života, je zvláště bolestná.“ Jistě, paní Clintonová, ale jen váš choť jich má na kontě kolem milionu, hlavně v Iráku.
Dotýkám se pouze ožehavých témat, jak jiní komentátoři sumarizují prvních sto dní prezidenta Obamy ve funkci. Ti se však hlavně zaměřují na boj Obamova týmu s celosvětovou finanční krizí nebo jeho vstřícná gesta týkající se jaderného odzbrojování. Takové podružnosti jako stovky mrtvých v průběhu několika atentátů v Iráku nebo bezpilotní letadla bzučící nad bohem zapomenutém afghánsko-pákistánském pohraničím a netišená bolest tamních lidských bytostí moc netáhnou. „Značka Obama“ je naopak stále skvělým obchodním artiklem.