Reklama
 
Blog | Daniel Veselý

O íránské povolební krizi

Ačkoliv s naprostou jistotou nemůžeme potvrdit fakt, že má CIA svůj podíl na probíhajících demonstracích a nepokojích v Íránu, je známo, že její destabilizační akce v zemi začaly již s převratem demokraticky zvoleného premiéra Mosadeka v roce 1953 a trvaly až do roku 1979, kdy byla proamerická tyranie Rézi Páhlavího svržena neméně krutým ajatolláhem Chomejním. Vysoce uznávaný politolog Nafeez Mossaddeq Ahmed v jedné ze svých analýz uvádí, že za tu dobu Páhlavího tajná policie Savak v Íránu zavraždila 10.000 lidí a další tisíce podrobila brutálnímu mučení, jež by mohlo zaskočit i gestapo.

Investigativní novinář Seymour Hersh, který získal Pulitzerovu cenu, když jako první informoval svět o masakru v My Lai za války v Indočíně, kde byly americkými jednotkami zmasakrovány stovky civilistů, před rokem veřejnost informoval o tajných operacích Washingtonu proti Íránu. Ty spočívaly v destabilizaci země zevnitř – únosy, cílenými atentáty i vraždami provládních činitelů, a to třeba podporou balúčistánské politické opozice. Bývalí členové Rady národní bezpečnosti Spojených států Flynt Leverett a Hillary Mann Leverett tvrdí: „Obamova administrativa neučinila nic proto, aby ukončila nebo odsoudila tajné programy prezidenta Bushe II. zaměřené na destabilizaci Íránské republiky, v jejichž rámci se utrácejí stovky milionů dolarů.“

Zbývá nám spekulovat, jsou-li uvedené skutečnosti pro obyčejné Íránce v dlouhodobé perspektivě prospěšné, či nikoliv. Jedno je však jisté, Spojené státy by si rozhodně nenechaly líbit, kdyby na jejich území nějaká arabská země unášela a zabíjela zaměstnance pracující pro americkou vládu, nemluvě o uvalení sankcí, dlouhodobém zastrašování a mezinárodní izolaci.

Vyšlo v Britských listech

Zdroje: http://en.wikipedia.org/wiki/SAVAK
http://www.youtube.com/watch?v=GRwUZ-u6KFo
http://www.mediamonitors.net/mosaddeq14.html
http://www.newyorker.com/reporting/2008/07/07/080707fa_fact_hersh
http://blisty.cz/art/47342.html

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama